درباره مالزی

مالزی کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا است که بخشی از آن در شبه جزیره ای متصل به اراضی جنوب شرقی آسیا وبخشی دیگر در جزیره ”بورنئو” واقع شده است. بخش غربی و شبه جزیره ای مالزی با تایلند مرز خاکی دارد، همچنین به واسطه یک پل به جزیره سنگاپور متصل می شود. نوار ساحلی بخش غربی مالزی در جنوب دریای چین و تنگه “مالاکا” امتداد یافته است. بخش شرقی مالزی نیز با کشور “برونئی” و “اندونزی” مرز مشترک دارد.

کوالالامپور، پایتخت مالزی در شرق آن واقع شده است. این کلان شهر بزرگ دارای تعداد زیادی آسمان خراش های چشمگیر، مراکز خرید، موزه، سالن های تئاتر، هتل ها و رستوران های بین المللی می باشد.

ملاکا یک شهر تاریخی با معماری های منحصر به فرد است. جزیره پنانگ برای داشتن غذاهای دلپذیر معروف است.

با بازدید از ارتفاعات کامرون می توانید از آب و هوای سرد، مناظر دیدنی و مراتع و مزارع گل لذت ببرید.

لنکاوی، تیومان (Tioman) و جزایر پرهنتیان (Perhentian) از جزایر زیبای دنیا هستند و ردانگ (Redang ) برای غواصان یک مقصد عالی است. مالزی شرقی برای داشتن جنگل های انبوه، غارهای زیبا، قله های مرتفع و اورانگوتان ها و قبایل مختلف معروف است. می توانید با بازدید از شهرهایی مثلKuching و Kota Kinabalu به کشف این جاذبه های طبیعی بپردازید!

مالزی را می توان کشوری پیشرفته و در عین حال در حال توسعه دانست. سرمایه گذاری در صنایع پیشرفته و درآمد معمول حاصل از فروش نفت، مالزی را به یکی از ثروتمندترین ترین کشورهای جنوب شرق آسیا مبدل نموده است. مالزی از دو جهت برای گردشگران حائز اهمیت است؛ اول آنکه تکنولوژی بالای زیرساخت های شهری سرویس دهی مطلوبی را برای گردشگران به ارمغان می آورد و دوم آنکه؛ هزینه ی گردشگری در مالزی از سنگاپور کمتر و به صرفه تر است.

بعضی از مناطق گردشگری مالزی :

کوالالامپور :

در کوالالامپور می توان فرهنگ و آداب و رسوم مرتبط با سرزمین های مختلف آسیایی را مشاهده نمود. حین قدم زدن در خیابان های کوالالامپور خانه های سنتی چینی، پنجره های رنگارنگ معابد هندویان و مساجد باشکوه را در کنار هم مشاهده خواهید کرد. خطوط هوایی کوالالامپور را می توان خاص ترین در سطح آسیا دانست. شهر کوالالامپور در پناه برج های دو قلوی “پتروناس” جلوه خاصی یافته است. بیهوده نیست که در دفترچه های راهنمای گردشگران، از این شهر با نام “آسیای حقیقی” یاد می شود.

اقوام مختلف از زمانی که کوالالامپور شهر معدنی کوچکی بوده به این سرزمین مهاجرت کرده اند. ممکن است در گوشه ای از شهر احساس کنید در حال قدم زدن در شانگهای هستید و اندکی بعد خود را در جنوب هند بیابید. ممکن است در نقطه ای از شهر آسمان خراش بزرگی در مقابل چشمانتان خودنمایی کند و در نقطه ای دیگر با خانه ای کاملا سنتی مالایی با سقف حلبی مواجه شوید.

مردم از نژاد مختلف و با فرهنگ و سنن مختلف، با هماهنگی کامل در این کلان شهر کنار هم زندگی می کنند. اهالی کوالالامپور برای اعتقادات مذهبی و فرهنگ و سنن شهروندانشان احترام بسیاری قایل اند و همین موضوع در کنار درآمد ناشی از فروش نفت، کوالالامپور را تنها در عرض چند دهه، از شهری کوچک و جنگلی به کلان شهر پیشرفته ی امروزی مبدل کرده است.

لنگکاوی :

لنکاوی مالزی که امروزه مالایی ها آن را جواهر کداح (“کداح” نام یکی از ایالات مالزی است) می نامند. از ۹۹ جزیره (و پنج جزیره دیگر که تنها در هنگام جزر آب دریا آشکار می شوند) واقع در دریای “آندامان” و در فاصله ۳۰ کیلومتری از ساحل شمال غربی مالزی، تشکیل شده است.

لنکاوی منطقه آزاد تجاری است. این مجموعه جزایر بخشی از ایالت “کداح” و در مجاورت مرز تایلند هستند.

سرزمین لنکاوی با مساحت ۱۰٫۰۰۰ هکتار و ۹۹ جزیره تابع در سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان ژئوپارک معرفی شد (ژئوپارک طبق تعریف یونسکو، گستره ای است با مرزهای کاملاً آشکار و پهنه کافی که دربرگیرنده چند پدیده زمین شناسی کمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود).

پنانگ :

جزیره پنانگ مالزی نام جزیره ای واقع در شمال شرقی ساحل شبه جزیره مالزی است. پنانگ همچنین نام ایالتی است که علاوه بر جزیره پنانگ نواری از سواحل شبه جزیره تایلند (با نام “سیرنگ پریا”) را نیز شامل می شود. پنانگ ساحل زیبایی دارد اما امکانات سواحل این شهر در مقایسه با سواحل سایر شهرهای مالزی، اندکی ضعیف است. عمده ی پنانگ به واسطه پیشینه تاریخی غنی و متاثر از فرهنگ های مختلف (مالایی، چینی، هندی و اروپایی)، است.

نام پنانگ از واژه مالایی “پینانگ” که نام درخت یک نوع میوه محل است برگرفته شده است. در زمان های دور، مالایی ها نام “جزیره نخست” را بر پنانگ نهادند. در اواسط قرن گذشته، جزیره پنانگ مالزی با نام “مروارید شرق” نیز شناخته می شد.

طوفان پرشین
طوفان پرشین طوفان پرشین طوفان پرشین طوفان پرشین طوفان پرشین