--------------

صربستان در بخش جنوب شرقی اروپا و مرکز شبه‌جزیره بالکان واقع شده است. ناحیه شمال این کشور پوشیده از جنگل‌زارهای وسیع و جنوب آن دارای تپه‌ها و کوه‌های فراوان است.

صربستان حدودا ۱۵ قله با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا دارد .....

( ..... برای خواندن ادامه مطلب ، روی لینک عنوان مطلب کلیک کنید ..... ) ......

صربستان پنج پارک ملی به نام‌های دیِرآپ (Djerdap)، تارا (Tara)، کوپائونیک (Kopaonik)، سارمانتین (Sar ‎Mountains) و فراسکا گورا (Fruska Gora) با پوشش گیاهی دست‌نخورده و سالم در محدوده مرزهای این کشور دیده می‌شود.

پایتخت صربستان شهر بلگراد است.

بلگراد

بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان است. این شهر که در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته بیش از ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ نفر سکنه دارد که با احتساب محدوده حومه شهر جمعیت آن به بیش از دو میلیون می‌رسد و از این‌رو بلگراد یکی از بزرگترین شهرهای جنوب شرق اروپاست.

بلگراد به انواع مختلفی قابل دسترس بوده و از هر وسیله ای برای رفتن به آن می توان استفاده کرد. بهترین راه برای رفتن به صربستان استفاده از مسیر هوایی می باشد.

فرودگاه بلگراد ، نیکولا تسلا ، فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا BEG است که یک باند فرود آسفالت و بتن دارد و طول باند آن ۳۴۰۰ متر است.

- قلعه بلگراد – The Belgrade Fortress

قلعه ی بلگراد یکی از دیدنی های این شهر و کشور صربستان می باشد که دیدن آن را به همه پیشنهاد می کنیم. این قلعه در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب ، در منتهی الیه قسمت جدید بلگراد واقع شده است. در سال های دور این قلعه نماد مقاومت و دفاع از شهر بلگراد بوده است و اکنون به یکی از جاذبه های این شهر بدل شده است.

- استراحت در Ada Ciganlija

این محل که به شکل کوتاه آن یعنی Ada مشهور است، در کنار رود ساوا (Sava) واقع شده است و دارای ساحلی زیبا می باشد. در این محل یک دریاچه ی مصنوعی نیز ایجاد شده است که باعث ایجاد تفریح در بستر این دریاچه و همچنین مناظر زیبایی برای این منطقه و طبیعت آن شده است.

- قدم زدن در خیابان Knez Mihailova

این خیابان که به خیابان Prince Michael نیز شهرت دارد، به عنوان مشهورترین خیابان بلگراد شناخته می شود. همچنین این خیابان بهترین محل برای خرید می باشد. انواع مراکز خرید این شهر در این مکان واقع شده اند. همچنین این خیابان به دلیل قدمت آن، تحت حفاظت میراث فرهنگی این شهر قرار دارد.

- بازدید از رودخانه ی زیبای دانوب

دانوب (Danube) رودخانه‌ای ۲۸۵۰ کیلومتری است در اروپای مرکزی که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و در ناحیه ی دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه می‌ریزد. این رودخانه پس از گذر از چند کشور وارد صربستان نیز می شود که در این کشور و شهر بلگراد می توان از زیبایی های آن دیدن کرد.

لازم به ذکر است که رودخانه ی دانوب از کشورهای رومانی، مجارستان، صربستان، اتریش، آلمان، بلغارستان، اسلواکی، کرواسی، اوکراین و مولداوی عبور می‌کند.

- بازدید از کلیسای جامع سنت ساوا – Church of Saint Sava

کلیسای جامع سنت ساوا یک کلیسای ارتدکس در بلگراد صربستان است که بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس در ناحیه بالکان به شمار می‌رود و همچنین یکی از برزگترین کلیساهای جامع ارتدکس در دنیا نیز هست. تمام ساخت بنا با کمک مالی مردم بوده‌است. البته یک کلیسای جامع محسوب نمی‌شود زیرا محل کار اسقف اعظم شهر بلگراد کلیسای جامع سنت مایکل است.

- باغ وحش بلگراد

باغ وحش بلگراد در مرکز این شهر در پارک Kalemegdan واقع شده است. این باغ وحش در سال 1936 بنا شده است و یکی از قدیمی ترین باغ وحش های اروپا به شمار می رود. این باغ وحش از نظر مساحتی زیاد بزرگ نیست و فقط 7 هکتار مساحت دارد ولی بیش از 2000 حیوان را که از 270 گونه ی جانوری هستند را در خود جای داده است.

- دیگر مکان های دیدنی بلگراد

- موزه ی هوانوردی بلگراد

- موزه ی نیکلا تسلا – Nikola Tesla Museum

برخی دیگر از جاذبه های توریستی صربستان

- کوهستان ميروتش (Miroc) ؛ بهشت از یاد رفته (این کوهستان با امتداد ۳۰۰ کیلومترمربع در بخش پر پیچ و خم رودخانه دانوب قرار گرفته است)

- رشته‌کوه کوپائونيک (Kopaonik)؛ پاتوق تفريح و اسکی‌بازی

- شهر بلاکِرکُوا (Bela Crkva)؛ ( دارای باغچه‌های سرسبز و رودخانه چشم‌نواز و دریاچه های مصنوعی دل‌انگیز ) شهر دانشگاهی و سرزنده ی نیس سومین شهر بزرگ صربستان که به خاطر چشمه های آب گرمش مشهور است.

- شهر شیطان واقع در جنوب صربستان؛ با از بیش از ۲۰۰ صخره ی متفاوت که به صورت برج درآمده اند.

- پارک ملی بنام Derdap با چهار دره که به طول ۱۱۵ کیلومتر ؛ یکی از دره ها Gospodin Vit است که یکی از عمیقترین رودهای جهان را دارد.

- زلاتیبور؛ یک مقصدِ توریستیِ محبوب در کوه های غربی صربستان و پر از مکانهایی برای سرگرمی و تفریح از اسکی کردن در تابستان گرفته تا پیاده روی و کوهنوردی در تابستان.

- نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان دارای فضایی دنج و آرام در سواحل رود دانوب.

- سابوتیکا پنجمین شهر بزرگ صربستان ؛ کافه های اطراف میدان اصلی شهر که تالار شهر و فواره ی آبی رنگ را هم در خود جای داده، بهترین مکان برای رفع خستگی و خرید کردن از بازار Buvljak (یکی از ارزانترین بازارهای اروپا) است.

9607

طوفان پرشین
طوفان پرشین طوفان پرشین طوفان پرشین